Články z médií

5.6.2012  Malé obce jásají, měly by dostat více financí

Publikováno: Karvinský a havířovský deník
Strana: 1
Autor: Gorgol David

KARVINSKO - Už zhruba tři roky v Petřvaldu čekají na to, aby si mohli postavit novou radnici. Ta stará už totiž zdaleka nevyhovuje službě občanům. Chybí výtah, navíc lidé, kteří přijdou zaplatit nejrůznější poplatky, musejí stoupat až do druhého patra.

Projekt nové radnice však vyjde na padesát dva miliony korun. Přestože město žádá o dotaci, která by měla být okolo sedmnácti milionů, tato okolnost může způsobit v sedmdesátimilionovém rozpočtu solidní vítr. Naději pro oživení projektu by tak mohlo být nové rozpočtové určení daní, které nedávno schválila vláda. Pokud by návrh prošel i parlamentem a podepsal by ho prezident, znamenalo by to pro městskou kasu dalších třináct milionů. "Myslím si, že zastupitelé by se pak snáze rozhodli pro posvěcení tohoto projektu, kdyby věděli, že každý rok přibude třináct milionů," říká starostka Petřvaldu Jarmila Skálová. Město by tak navíc zabilo dvě mouchy jednou ranou - budovu staré radnice by mohla dostat Policie ČR, která by tak byla blíže centru dění.

Nové rozpočtové určení daní a tím i více peněz do rozpočtu vítají také ostatní obce na Karvinsku. Právě starostové menších obcí vnímali současné přerozdělení daní jako diskriminační. "Chápeme, že větší města zajišťují služby i pro občany jiných obcí, ale ten nepoměr je opravdu obrovský," vysvětlil starosta Chotěbuze Martin Pinkas. Podle něj navíc malé obce hospodaří mnohem lépe než velká města, kde se naopak mohou peníze ztrácet.

Byly by peníze na kanalizaci

Zhruba dvanáct miliard, které by se měly přerozdělit mezi menší města a  obce, považuje za kompromis také starosta Horní Suché Jan Lipner. Jeho obec by v případě, že návrh projde, měla získat zhruba jedenáct milionů korun. To je v třicetimilionovém obecním rozpočtu zhruba třetinový nárůst. "V tom současném systému jsou právě obce s počtem obyvatel okolo čtyř tisíc nejhůře," uvedl Jan Lipner. V případě, že by návrh prošel parlamentem, v  obci by mohli začít budovat kanalizaci v enklávě Kouty, aniž by museli čekat na dotaci.

Za velký přínos považuje nové rozpočtové určení daní také starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. Upozorňuje však na pár zádrhelů. "Obávám se, že návrh nemá jen klady. Hovoří se o zrušení některých dotačních titulů, omezit by se prý také měl bonus za dojíždějící žáky," obává se starosta Dolní Lutyně. V případě, že by zhruba deset milionů, které návrh slibuje, do obecní kasy ročně přiteklo, pomohlo by to obci s realizováním některých projektů. "Je to samozřejmě stavba sběrného dvora, výstavba kanalizace a  také regenerace areálu bývalého koupaliště," prozradil Buzek.

Zákonodárci jsou pro

Návrh chtějí v parlamentu podpořit také politici zvolení právě za Karvinsko. Hlasovat pro bude například poslankyně z Karviné Renáta Witoszová. "Samozřejmě, že pro návrh zvednu ruku. Již dříve jsem jednala se starosty, kteří se na mě obrátili, a kterým jsem přislíbila pomoc," uvedla poslankyně. V případě, že by návrh prošel Poslaneckou sněmovnou, podpořil by ho také senátor Petr Vícha. "V této podobě bych pro něj ruku zvedl," sdělil Petr Vícha s tím, že také bude sledovat, z jakých dotačních titulů bude vláda brát peníze.

Foto popis| Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek nový systém přerozdělené daní vítá, upozorňuje ale na zádrhele. Pokud by obec získala peníze navíc, mohla by se pustit do stavby nového sportovního areálu, který chce vybudovat na místě zrušeného letního koupaliště.

Foto: Tomáš Januszek

Malé obce jásají, měly by dostat více financí - Zvětšit
Velikost: 600 x 597 bodů - 125 kB


Pro detail článku/fotky klikněte na danou zmenšeninu fotografie.

Zpět   Vytisknout


Aktuality1.1.2020
Petr Vícha: Rok 2020 přinese Bohumínu nový lesopark, dopravní terminál i nové byty

Vážení spoluobčané,

vloni jsem v novoročním proslovu nehovořil o tom, co chceme v Bohumíně udělat v uplynulém roce 2019, ale jaké jsou naše cíle na celé čtyřleté volební období. S potěšením mohu konstatovat, že se už podařilo několik úkolů splnit. Zateplili jsme domy v Jateční a Janáčkově ulici, dokončili jsme úpravu smuteční obřadní síně ve Starém Bohumíně a pokročily také přípravy na  rekonstrukci jejího interiéru. Nové chytré semafory u příjezdu do  Skřečoně by měly zpomalit dopravu. Ukončeny byly také všechny práce na  vodovodu, kanalizaci, veřejném osvětlení a úpravách v ulicích Okrajní, Čsl. legií, Kosmonautů, 5. května a J. Koczura...7.10.2019
S gymnazisty si Petr Vícha zahraje šachy už po čtyřiadvacáté

Už po čtyřiadvacáté vyzývá první muž Bohumína a senátor Petr Vícha na černobílý souboj bohumínské gymnazisty. Tradiční šachová simultánka startuje ve středu 9. října od 12:15 hodin na chodbě bohumínského Gymnázia Františka Živného.2.10.2019
Vedení Bohumína vyrazí na tradiční besedy s lidmi

Besedovat s veřejností vyrazí příští týden vedení Bohumína. Starosta a senátor Petr Vícha spolu s místostarosty Lumírem Macurou a Igorem Bruzlem se po  dvouleté pauze vrací debatovat s obyvateli městských částí. Maraton šesti setkání odstartuje v úterý 8. října odpoledne a potrvá až do  čtvrtku 10. října. Nejvášnivější řečníky s otázkami přímo na tělo přitom zástupci města odmění zcela prozaicky, a to ostrými kapesními nožíky.20.6.2019
Petr Vícha převzal záštitu nad výstavou seniorů pěti měst

Výstavu ručních prací seniorů 5 měst z Bohumína, Českého Těšína, Havířova, Karviné i Orlové hostil v červnu Bohumín.

Copyright © 2007 - 2020 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 338028