Články z médií

14.3.2012  Senát projedná změny poplatků pro znečišťovatele ovzduší

Publikováno: ČRo Radiožurnál
Autor: Pokorný Jan

Pořad: Ranní interview (7:50 hodin)

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
Jak kvalitní vzduch budeme dýchat. I tohle rozhodnutí svým způsobem budou mít dnes v rukou senátoři. Posoudí totiž zákon o ochraně ovzduší, který mění poplatky pro znečišťovatele. Sněmovna už navrhla zrušit za 10 let všechny poplatky za emise. Podle hospodářského výboru Senátu by v  současné výši mohly poplatky fungovat do roku 2016. Pak by měly postupně klesat. Výjimkou by byly sankce za znečišťování tuhými látkami například prachem. Ty by vzrostly asi o třetinu, ale jenom dočasně. Špatné ovzduší nejvíce trápí obyvatele Ostravska. Naším hostem v Ranním interview po telefonu je teď primátor města Ostravy Petr Kajnar. Dobrý den, pane primátore.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Dobrý den.

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
Jak to cítíte, jak na obyvatele Ostravska zapůsobila ta informace, že by za znečišťování ovzduší se nemuselo za 10 let platit?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Tak rozhodně my, kteří vlastně řídíme města a obce v Severomoravském nebo Moravskoslezském kraji, tak to cítíme jako špatné rozhodnutí z toho důvodu, že samozřejmě nás trápí nejenom prach, ale i ostatní znečišťující látky, které průmysl uvolňuje. A samozřejmě si nedovedeme představit, že bychom přestali nebo že bychom nepokračovali v úsilí dopady průmyslu na náš region zmírnit. To znamená, že byste nenašel nikoho z politiků v našem regionu, který by s tím souhlasil.

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
Vy sám říkáte prach je na Ostravsku velký problém. Ten původní vládní návrh počítal s tím, že poplatky za znečištění by se měly mezi lety 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek té nynější sazby. Poslanci to ale změnili a od roku 2016 by například firmy neplatily za vypouštění oxidu siřičitého a později ani za prachové části. Co by se stalo?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Tak já si myslím, že kdo znečišťuje, platí, to je zásada. Samozřejmě tam je víc aspektů, ale to náš region a celá Česká republika netrpí jenom nadbytkem prachových částic, ale i ostatními nebezpečnými látkami, které se  vypouštějí, řekněme, z továrních komínů, takže řece všichni chceme, abychom jednou žili v prostředí, kde ta výroba bude fungovat tak, abychom tím zároveň nebyli kontaminováni a abychom se tím neotrávili. Čili ten cíl je mít výrobu, která neznečišťuje. A toho nemůžeme v žádném případě dosáhnout tak, že stáhneme poplatky za to, že ten, že průmysl bude vlastně bez sankcí.

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
Dokuď se tenhle cíl nenaplní, musejí města vašeho typu brát to, co je. Teď velké firmy platí zhruba 3 tisíce korun za každou tunu škodlivin, kterou vypustí. Co má z těchto peněz kraj, potažmo Ostrava?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Tak město určitě nic a tuším, že ani kraj nic, teď si nejsem jist, ale myslím si, že to jde do fondu životního prostředí. S ním zachází ministerstvo životního prostředí a mělo by to využívat na zlepšení zase pro průmysl třeba na dotace, aby jim pomohl zlepšit nebo na nové technologie, nebo někde jinde, aby uspořil nějaké to vypouštění škodlivin, takhle by to mělo fingovat. A já si nemyslím samozřejmě, že je dobré průmysl, který je v těžké situaci v České republice, zatěžovat dalšími, řekněme, poplatky. Na druhé straně, když už si na ně zvykli, tak je nemá cenu snižovat. Ideální by bylo, kdybychom našli motivační způsob, to znamená, aby, když se mu podaří snížit, aby třeba nemusel platit tolik.

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
V Senátu má převahu ČSSD, tedy vaše strana. Vy jste mluvil se svými kolegy v Senátu, jak se k tomu zákonu, který by zrušil poplatky, postaví?

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Ano, mluvil jsem s předsedou senátorského klubu ČSSD Petrem Víchou. Vlastně Petr Vícha je /nesrozumitelné/, který je od Ostravy 10 kilometrů, takže tu problematiku také dobře zná, a tak jsme vlastně velmi ve shodě v tom, že bychom měli najít způsob, který by ty podniky, když už platí, ale motivoval zároveň k tomu, aby to znečištění snižovaly, protože účelem není odvádět peníze do státních rozpočtů, účelem je, aby životní prostředí bylo zdravější.

Jan POKORNÝ, moderátor
--------------------
Říká v Ranním interview primátor města Ostravy Petr Kajnar. Děkuji za rozhovor, pane primátore, hezký den.

Petr KAJNAR, primátor Ostravy
--------------------
Taky děkuji, hezký den.


Zpět   Vytisknout


Aktuality



8.3.2024
Strategický podnikatelský park? Obce na Bohumínsku požadují od státu důkladné prověření a záruky

BOHUMÍN – O přínosech a dopadech přípravy projektu stavby podnikatelského parku dnes (8. 3.) jednali zástupci Bohumína, Dolní Lutyně a Dětmarovic. Shodli se, že případný příchod investora, který chce na pozemcích o rozloze až 280 hektarů realizovat strategický projekt, nesmí snížit kvalitu života obyvatel regionu. Od státu budou požadovat důkladné prověření a záruky.



12.1.2024
Bohumín i dopravní inspektorát se k ostrému měření rychlosti staví rezervovaně

BOHUMÍN – Sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt »ostré« radary na měření rychlosti aut, vytipovali společně Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Jejich zprovoznění však není samospasitelné, plány navíc musí posvětit dopravní inspektorát. Ten se k represivnímu opatření zatím staví zdrženlivě.

Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně. To jsou místa, kde by v budoucnu mohly přibýt stacionární radary. Nejvíce o jejich instalaci stojí sousední Rychvald.



3.10.2023
Projekt přerodu veteriny na zubní kliniku je u konce, lékaři se stěhují

Nová zubní klinika v Bohumíně, kterou v posledních pěti měsících vybudovalo na své náklady město, začne v říjnu sloužit pacientům. Tři stomatology čeká v příštích dnech stěhování do kompletně vybavených ordinací. Bohumín tak zajistil dentální péči třem tisícům svých obyvatel.



17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.





Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369927