Články z médií

10.6.2010  Prezident vetoval novelu loterijního zákona

Publikováno: ČRo Rádio Česko
Autor: Suchan Ondřej, Husárová Lucie

Pořad: Rozhovor na aktuální téma (09:08 hodin)

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
--------------------
Obce se opět nedočkaly možnosti regulovat hazard na svém území. Novelu loterijního zákona, kterou po emotivních diskusích schválila Poslanecká sněmovna i Senát, včera definitivně zamítl prezident Václav Klaus. Pokud má v budoucnu dojít k nějaké regulaci, zákonné parametry musí předložit až nově vzniklá sněmovna. Slovo má reportér Českého rozhlasu Ondřej Suchan.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Kontroverzní novela řešila dvě oblasti loterijního průmyslu. Větší pravomoci obcí v boji proti nejrůznějším loterijním hrám a  transparentnější odvody na veřejně prospěšné účely. A právě druhá část jí nakonec zlomila vaz. Zákonodárci totiž udělali velkou chybu. Z  možných příjemců dobročinných peněz sice vypadly majetkově propojené subjekty, ale i příspěvkové organizace jako muzea a nemocnice nebo například tělesně postižení jedinci. Zákon ale už podle Václava Klause neřešil náhradní zdroje pro tyto skupiny. Pro Marka Hermana, který zastupuje sázkové společnosti, je prezidentovo rozhodnutí dobrou zprávou, která ale nezabrání snaze vyjednávat o nové úpravě loterijního byznysu.

Marek HERMAN,  ředitel Asociace provozovatelů kurzového sázení
--------------------
My jsme si dali s panem senátorem Víchou a s panem senátorem Oberfalzerem prostě slovo, že ať už to veto dopadne tak nebo tak, tak prostě tu novelu budeme připravovat a budeme na ní pracovat. Takže pro mě se opravdu nic nezměnilo a pokud by to všechno šlo dobře, my máme dokonce domluvu, že když ta iniciativa vyšla ze Senátu, že by to mohla být poslanecká iniciativa, pokud budou poslanci souhlasit, tak aby se  ušetřil čas. To znamená, že od 1. 1. 2011 by to teoreticky mohlo platit.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Tvrdí ředitel Asociace provozovatelů kurzového sázení, která zastřešuje 5 hlavních sázkových kanceláří v Česku. Věcný záměr novely by měl být hotový už v nejbližších týdnech.

Marek HERMAN,  ředitel Asociace provozovatelů kurzového sázení
--------------------
My čekáme, až se ustanoví Poslanecká sněmovna, uvidíme, kdo bude ve  vedení klubu. A jakmile se to dozvíme, tak senátoři budou kontaktovat poslance a budeme se dohadovat na tom, které body by měla ta novela obsahovat. My máme domluvu, že se pokusíme, aby to proběhlo do konce června.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Vyklidit bitevní pole ale nechtějí ani starostové, kteří už na začátek července, tedy na den, kdy měla novela vejít v platnost, začali připravovat potřebné vyhlášky. Starosta Suché Lozi a poslanec za TOP 09 Jan Gazdík chce proti videoterminálům bojovat všemi prostředky.

Petr GAZDÍK, starosta Suché Lozi, poslanec za TOP 09
--------------------
Já jsem samozřejmě jako starosta uvítal větší možnosti obcí v té novele. Nicméně opravdu nepovažuju tu stávající novelu loterijního zákona za dokonalou a určitě tato koalice by se o ní měla bavit. Ten zásah byl až teď před volbami. Jsou v tom skutečně velké peníze. Ty tlaky asi jsou velké. Ten loterijní zákon by se měl dotáhnout do konce, tak aby byl nastaven, bez ohledu na to, kdo tady bude vládnout.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Snaha starostů má velkou šanci na úspěch. Zvýšení pravomocí zastupitelstev podporují nejen sociální demokraté, kteří předkládali původní novelu, ale i zástupci ostatních stran včetně ODS.

David VODRÁŽKA, starosta Prahy 13, místopředseda ODS
--------------------
Čistě by to mělo být v kompetenci zastupitelstva, protože to zastupitelstvo zná ten svůj obvod nejlépe. Jestli si chce nějaká obec nebo městská část udělat prostě ze svého území druhé Reno, já proti tomu nic nemám, ale ať se za to zodpovídají svým občanům a svým voličům, protože rozhodne ministerský úředník o tom, že někde bude povolena herna nebo ne, tak ten starosta potom do toho nemůže žádným způsobem zasáhnout. Ale přitom nese tu kůži na trh.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Vysvětluje místopředseda strany a starosta Prahy 13 David Vodrážka. Velký lobbistický boj se povede především o míru rozhodovacích práv zastupitelstev. Asociace provozovatelů kurzového sázení tvrdí, že snaha ponechání regulací trhu pouze na nejužším vedení obcí zvyšuje možnost korupčního jednání. Podle Vodrážky jde ale možnou korupci jednoduše omezit.

David VODRÁŽKA, starosta Prahy 13, místopředseda ODS
--------------------
Určitě bych radši, kdyby o tom měla možnost rozhodovat ve spolupráci se  státní správou i samospráva, a to třeba ať je klidně v zákoně dáno, že to musí rozhodovat zastupitelstvo, že to nemá tu pravomoc pouze rada nebo pouze vedení té radnice, aby se snížila ta možnost, řekněme, korupčního prostředí, protože to z druhý strany taky zaznívá, že v  případě, že by to mohly rozhodovat obce, takže ty, kdo vlastní herny, tak je budou nějakým způsobem ovlivňovat. To hrozí samozřejmě při každým rozhodování, to je jasný.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Připravovaná novela ale není jedinou chystanou úpravou loterijního byznysu. Už před 14 dny začaly komise legislativní rady řešit věcný záměr zcela nového loterijního zákona, který připravuje ministerstvo financí. Ten by měl výrazně zpřísnit i internetové sázení nebo zvýšit celkový objem financí na veřejně prospěšné účely. Největší problémy hazardního průmyslu koneckonců již před několika měsíci vypočítal šéf státního dozoru nad loteriemi Karel Korynta pro Rádio Česko.

Karel KORYNTA,  šéf státního dozoru nad loteriemi
--------------------
Ty hlavní změny by měly spočívat v tom, že se samozřejmě bude zachovávat nějaké rovné postavení těch jednotlivých provozovatelů nebo těch segmentů toho hazardu. Potom že by měly mít obce možnost rozhodovat o  tom, zda ten, který hazard bude u nich povolen či nikoli a pak i to, jak uspořádat odvody. To jsou ty prostředky, které odvádějí provozovatelé, a  na veřejně prospěšné účely a jak je správně zkontrolovat. A potom postavení státního dozoru, to znamená nejen našeho odboru, ale vlastně až těch finančních úřadů, kteří vlastně chodí na kontroly k  provozovatelům a kteří vlastně vykonávají ten státní dozor formou kontrol a povolování.

Ondřej SUCHAN, redaktor
--------------------
Zcela nový loterijní zákon by ale nezačal platit dříve než za rok, a to je podle mnohých politiků velmi pozdě.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
--------------------
Reportér Ondřej Suchan s přispěním Lucie Husárové.


Zpět   Vytisknout


Aktuality7.10.2019
S gymnazisty si Petr Vícha zahraje šachy už po čtyřiadvacáté

Už po čtyřiadvacáté vyzývá první muž Bohumína a senátor Petr Vícha na černobílý souboj bohumínské gymnazisty. Tradiční šachová simultánka startuje ve středu 9. října od 12:15 hodin na chodbě bohumínského Gymnázia Františka Živného.2.10.2019
Vedení Bohumína vyrazí na tradiční besedy s lidmi

Besedovat s veřejností vyrazí příští týden vedení Bohumína. Starosta a senátor Petr Vícha spolu s místostarosty Lumírem Macurou a Igorem Bruzlem se po  dvouleté pauze vrací debatovat s obyvateli městských částí. Maraton šesti setkání odstartuje v úterý 8. října odpoledne a potrvá až do  čtvrtku 10. října. Nejvášnivější řečníky s otázkami přímo na tělo přitom zástupci města odmění zcela prozaicky, a to ostrými kapesními nožíky.20.6.2019
Petr Vícha převzal záštitu nad výstavou seniorů pěti měst

Výstavu ručních prací seniorů 5 měst z Bohumína, Českého Těšína, Havířova, Karviné i Orlové hostil v červnu Bohumín.25.3.2019
Starostové jednali s poslanci a senátory v Rychvaldě

Na březnové jednání Svazku měst a obcí Karvinska dorazili do Rychvaldu také poslanci a senátoři karvinského okresu. Probírala se aktuální legislativa, např. zákon o odpadech, sociálním bydlení, bezdoplatkové zóny i stavební zákon.

Copyright © 2007 - 2019 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 336456