Články z médií

14.12.2011  Polepším se, říká Besta, jenž dosud v Senátu mlčel

Publikováno: Mladá fronta Dnes
Strana: 2
Autor: Radová Markéta

Rubrika: Kraj Moravskoslezský

Už více než rok usedají v Senátu, déle než rok berou senátorský plat. Většina ze senátorů z kraje o sobě ale dává vědět jen málo. A to neplatí jen pro nováčky. "Vůbec netuším, kdo je senátorem zvoleným za náš volební obvod," přemýšlí Petra Němečková z Ostravy-Poruby. "Petr Guziana? To jméno mi nic neříká," přemítá osmadvacetiletá dívka. Když vzápětí spatří fotografii senátora na internetu, uvědomuje si, že už někde jeho tvář viděla. Na předvolebních plakátech. Do Senátu ho voliči poslali v roce 2008. "Ale co konkrétně v Senátu dělá? To netuším," říká žena. Senátoři z kraje o sobě, až na výjimky, dávají málo vědět.

Senátorům chybí osobní web

Z informací na webových stránkách Senátu třeba vyplývá, že ze čtveřice senátorů zvolených na podzim 2010 má jen jeden například svůj web. Ostatním osobní webové stránky chybí. "Je to nedostatek. Komunikace prostřednictvím webu je důležitá zejména pro mladou a střední generaci. Dnes by osobní web měl být úplně běžná věc," myslí si politolog Tomáš Jarmara.

Antonín Maštalíř (ČSSD), jeden z krajských senátorů, nováčků, kteří ještě web nemají, říká, že své internetové stránky právě chystá. "Web se chystá. Kluk, který ho pro mě zpracovává, nedávno dostal velký štos materiálů, který na něj umístí. Stránky budou zprovozněny do  Vánoc," vysvětloval včera Antonín Maštalíř, který je současně starostou Slezské Ostravy. Přestože dosud v Senátu nepatřil k nejaktivnějším senátorům, nemá pocit, že by musel opouštět své starostovské křeslo.

"Nemám důvod skládat funkci starosty. Nemám problém s tím, že bych vynechával účast v Senátu," řekl Antonín Maštalíř, který se podle svých slov v Senátu nevyhýbá ani činnostem, které mezi senátory nepatří mezi nejoblíbenější. "Často se třeba účastním vítání různých mezinárodních delegací. Tomu se někteří senátoři rádi vyhýbají, protože to přináší řadu různých povinností a je to náročné na čas," podotkl Antonín Maštalíř, který od svého zvolení do funkce loni na podzim už asi dvakrát vystoupil na schůzi Senátu.

To další z nováčků v Senátu, Zdeněk Besta (ČSSD), byl sice už třikrát v  Senátu takzvaným zpravodajem k senátním tiskům, zatím na schůzi ale ani jednou nepromluvil. Ani on, stejně jako třeba senátor a hejtman Jaroslav Palas (ČSSD), nemá osobní web. "Ještě do pololetí jsem dělal starostu obce Zbyslavice, neměl jsem pro práci v Senátu tolik času, kolik bych chtěl," vysvětlil svou slabou aktivitu v Senátu Zdeněk Besta, který podotkl, že teď už starostou není a  od Nového roku chce být v Senátu aktivnější. Co by na jeho půdě chtěl prosadit? Než odpověděl, nejprve přemýšlel a pak poznamenal: "Víte, jak schvalování zákonů v poslední době probíhá. Poslanecká sněmovna Senát vždycky přehlasuje. To je trochu frustrující, člověk má pocit, že naše snažení je marné."

Víte, kdo se dostal do Senátu za váš volební obvod? Sledujete jeho práci a jste s ním spokojeni?

Pište na: redova@mfdnes.cz

FAKTA

Kdo je nejaktivnější?


* Z webu Senátu nelze přesně vyčíst účast senátorů na schůzích, obsahuje ale informace o tom, kolikrát byl senátor zpravodajem k senátním tiskům či kolikrát vystoupil na schůzi.
* Senátorem z kraje, který byl v největším počtu případů vybrán za zpravodaje k senátním tiskům je Otakar Veřovský, jenž patří mezi služebně nejstarší senátory, v Senátu je od roku 2006.
* V počtu případů, kdy byl zpravodajem, ho následuje Petr Vícha - bylo to třináctkrát.

Petr Gawlas  (ČSSD)
Senátorem za obvod 73 - Frýdek-Místek - je od loňska, zároveň je také zastupitel Jablunkova a Moravskoslezského kraje.

Petr Guziana (ČSSD)
Lékař a politik, senátorem za obvod 72 - Ostrava-město - je od roku 2008. Dřív byl zastupitelem Ostravy-Poruby a Ostravy.

Eva Richtrová (ČSSD)
Senátorkou za obvod 69 - Frýdek-Místek - je od roku 2008, dřív byla primátorkou Frýdku-Místku, dnes je tamní radní.

Otakar Věřovský (ČSSD)
Senátorem za volební obvod č. 71 - Ostrava-město - je od roku 2006, dřív byl mimo jiné starostou Ostravy-Jihu.

Jaroslav Palas (ČSSD)
Senátorem za obvod 64 - Bruntál - je od loňského roku. Současně je hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Zdeněk Besta (ČSSD)
Senátorem za obvod 67 - Nový Jičín - je od loňského roku, do poloviny letošního roku byl současně starostou obce Zbyslavice.

Antonín Maštalíř (ČSSD)
Senátorem za obvod 70 - Ostrava-město - je rok, současně je starostou obvodu Slezská Ostrava a zastupitelem města Ostrava.

Radek Sušil (ČSSD)
Politik a lékař. Senátorem za volební obvod číslo 75 - Karviná - je od roku 2008. Působí i v zastupitelstvu Karviné.

Petr Vícha (ČSSD)
Senátorem za obvod č. 74 -Karviná - je od roku 2006.
Současně je starostou Bohumína, dřív byl i krajský zastupitel.

Václav Vlček (ODS)
Lékař a senátor za obvod 68 - Opava. V Senátu je od roku 2006, neúspěšně se do něho pokoušel dostat už v roce 2000.


Zpět   Vytisknout


Aktuality5.6.2020
Petr Vícha chce rychlou pomoc pro města

Vládní úlevy v souvislosti s koronavirem připraví obce napříč Českem o  miliardy. Například 21tisícový Bohumín kvůli nim přijde o 60 milionů korun. A to kvůli rapidnímu poklesu ze sdílených daní, které jsou pro všechna města stěžejní. Bohumín na nich ročně získá 300 milionů korun. Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který vede město nepřetržitě 26 let, proto bojuje za rychlou náhradu pro všechny obce. Své kolegy v Senátu i Sněmovně žádá o podporu pozměňovacích návrhů zákonů, které by všem městům i krajům přinesly jednotnou kompenzaci.25.5.2020
Bohumín podpoří protest měst i bez černého praporu

Bohumín se v úterý 26. května připojí k protestu Svazu měst a obcí ČR a  Sdružení místních samospráv ČR. Ty kvůli vládním kompenzačním opatřením v souvislosti s koronavirem vyhlašují zítřek Černým dnem pro obce a  kraje. Na radnicích a krajích by proto měly zavlát černé vlajky. Bohumín ji sice nevyvěsí, ale iniciativu Svazu měst a obcí plně podporuje.22.5.2020
Nové číslo časopisu Senát (2/2020)

- projednávání zákonů v kontextu koronavirové pandemie

- senátoři v boji s covid-19

- #SpoluToZvladneme13.5.2020
Petr Vícha v Senátu: "Mám tu jednu nešťastnou firmu z mého regionu"

Projev senátora Petra Víchy na 22. schůzi Senátu ČR ze dne 13. května k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s  krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru

Copyright © 2007 - 2020 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 340665