Články z médií

7.10.2011  Senát zamítl vládní návrh na zvýšení dolní sazby DPH

Publikováno: ČRo Rádio Česko
Autor: Redakce

Pořad: Rozhovor na aktuální téma

moderátorka
--------------------
Začneme v českém parlamentu. Senát zhruba před půlhodinou zamítl vládní návrh na zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na  čtrnáct procent. A jasného ne se zřejmě od senátorů dočkají i další vládní návrhy. Očekává se, že senátoři zamítnou i sociální a důchodovou reformu, vzhledem k nadpoloviční většině, kterou ČSSD v Senátu má, je už výsledek prakticky téměř jistý. A to i přesto, že vládní strany jsou připraveny reformní zákony podpořit. A to včetně důchodové reformy, jak potvrzuje předseda senátního klubu ODS Richard Svoboda.

Richard SVOBODA, předseda senátního klubu ODS
--------------------
Senátorský klub ODS pochopitelně podpoří vládní návrh, protože jsou notoricky známé důvody, proč tento vládní návrh vznikl. Demografická situace se dramaticky mění. Jsme jednou z posledních zemí v Evropské unii, která nemá druhý pilíř důchodové reformy a tento zákon tento druhý pilíř vyvtváří.

moderátorka
--------------------
Připomeňme, že sociální reforma má podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka snížit administrativu, zvýšit klientský komfort, přitvrdit boj proti nelegální práci a taky zvýšit motivaci nezaměstnaných pracovat. A penzijní reforma má především zavést důchodové spoření v nestátních penzijních fondech. Lidé by do nich dobrovolně převáděli část příspěvků, které dnes platí státu na průběžné financování penzí. A finanční výpadek, způsobený touto reformou,  chce kabinet řešit právě zvýšením spodní sazby daně z přidané hodnoty, což ale Senát právě teď zamítl. Já už teď ve vysílání zdravím předsedu senátorského klubu ČSSD Petra Víchu. Pěkné odpoledne.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Dobrý den.

moderátorka
--------------------
Pane předsedo, které z těch připravených zákonů, o kterých dnes hlasujete, je vám, řekněme, nejvíce trnem v oku?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Já bych řekl, že buďto zákon o dani z přidané hodnoty, který souvisí s  tou důchodovou reformou, jak už zaznělo na začátku vašeho příspěvku. Je paradoxní,  že právě proto, že chybí finanční prostředky v důchodovém systému, tak vláda navrhuje ten deficit ještě zvýšit, vyvést prostředky do soukromých fondů. A pak řešit ten deficit tím, že se zvedne sazba daně z přidané hodnoty pro takové komodity, jakou jsou potraviny, voda, léky, teplo, hromadná doprava a třeba i zmiňované knihy a časopisy.

moderátorka
--------------------
Ono je to spojeno s důchodovou reformou, jak sám říkáte, nicméně přece jen demografické údaje ukazují, že dlouhodobě Česko nemůže na tom průběžném důchodovém systému fungovat. Tak, jak si představujete ideální reformu důchodů vy? Umíte připravit takovou, která by právě státní rozpočet o žádné příjmy nepřipravila?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Ale všechny tyto průzkumy ukazují, že k tomu deficitu v tomto důchodovém systému z hlediska té demografie dojde až za mnoho let. A je třeba samozřejmě tu záležitost řešit už v předstihu. Ale lze toho docílit parametrickými změnami toho stávajícího systému. To je právě to, že my strašíme vždycky něčím a říkáme, že všechno je třeba reformovat. Přitom  nám tady ty systémy poměrně dobře fungují a dají se opravit jen parametrickými změnami.

moderátorka
--------------------
Máte skutečně pocit, že nám dobře fungují, když už teď chybí peníze na důchody?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Ale proč chybí peníze na důchody? Protože tato vláda a předchozí vláda snížila těm nejbohatším odvody do penzijního systému. Takže nejdřív ten deficit způsobily a teď ho chcou řešit tím, že naopak další finanční prostředky vyvedou do soukromých penzijních fondů. S tím my zásadně nemůžeme souhlasit. Vy jste se ptala ještě i na nějaké jiné další zákony ...

moderátorka
--------------------
Ano, i na sociální reformu, o které máte dnes hlasovat. Vy nesouhlasíte například s tím, aby se zpřísnila pravidla pro pobírání sociálních dávek, které dnes řada lidí zneužívá.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Samozřejmě, že souhlasíme s tím, aby se některé záležitosti zpřísnily, ale je třeba se podívat, jakým způsobem to právě tento zákon řeší. A uvedu takové dva velké paradoxy v tomto zákoně. Ta první, nejdříve před časem byl schválen zákon o úřadu práce, vznikl generální takzvaný úřad práce. My jsme nesouhlasili s tímto zákonem. On měl více než stovku chyb. Ty naše obavy potvrdil nakonec i prezident republiky, který ten zákon také nepotvrdil. Dochází v podstatě k destrukci práce úřadu práce. A v tomto zákoně se navrhuje, aby tu činnost zprostředkování řešila prostřednictvím soukromých pracovních agentur. Čili další věc se vyvádí ze státní garance na soukromé.

moderátorka
--------------------
A ta vaše druhá připomínka.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
A pak je tam ještě ta druhá záležitost, a to je, že se navrhuje, aby v  podstatě lidé, kteří přijdou o práci, již po dvou měsících měli provádět takzvanou veřejnou službu, řeknu třeba zametat cesty.

moderátorka
--------------------
A to se vám zdá příliš přísné?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Podívejte se, dneska se to děje po šesti měsících. A ta armáda, která by měla nastoupit k tomu zametání, je samozřejmě mnohem vyšší, než v praxi je vůbec realizovatelné. Tak proč to ještě rozšiřovat dále? Ti lidé si platili řádně své pojištění, teď se může stát, že přijdou o práci. Oni jsou aktivní, hledají si tu práci, ale po dvou měsících  my je vyženeme zametat. Já chápu, že je to populistické, že se, jsou skupiny lidí, kteří se vyhýbají práci. A to jsou ti, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a ne ti, kteří po dvou měsících, co přišli o práci, tak ji zatím bohužel kvůli vzrůstající nezaměstnanosti nezískali.

moderátorka
--------------------
Pane předsedo, chcete tedy tu sociální reformu zamítnout nebo k ní připravíte pozměňovací návrhy?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Bohužel to nejde udělat pozměňovacími návrhy, protože ta reforma je celkově prostě jinak pojatá, než bysme si představovali. Takže tady v  tom krátkém čase nelze pozměňovacími návrhy ji zamítnout. Je pravda, že vládní koalice pravděpodobně slepě opět přehlasuje veto Senátu, tak, jako se to stalo u těch zmiňovaných úřadů práce, kde byla stovka chyb v  zákoně, ale pak si samozřejmě za to budou muset, jak to v praxi bude fungovat, nést odpovědnost.

moderátorka
--------------------
Tolik předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Děkujeme vám za rozhovor.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Taky děkuji, na shledanou.
Zpět   Vytisknout


Aktuality12.6.2020
Bohumín posílá na zatopené Uničovsko vysoušeče

Rovnou desítku vysoušečů za 200 tisíc korun dnes odvezli starobohumínští dobrovolní hasiči do obcí postižených nedělní bleskovou povodní na Uničovsku. Bohumín postihla ničivá velká voda za posledních 25 let hned dvakrát, a tak na solidaritu se zaplavenými obcemi nezapomíná.11.6.2020
Petr Vícha v Senátu: "Obce a kraje dýchají s rozpočtem, a to minimálně ve věci sdílených daní"

Projev senátora Petra Víchy na 24. schůzi Senátu ČR ze dne 11. června k návrhu na změnu některých daňových zákonů v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-25.6.2020
Petr Vícha chce rychlou pomoc pro města

Vládní úlevy v souvislosti s koronavirem připraví obce napříč Českem o  miliardy. Například 21tisícový Bohumín kvůli nim přijde o 60 milionů korun. A to kvůli rapidnímu poklesu ze sdílených daní, které jsou pro všechna města stěžejní. Bohumín na nich ročně získá 300 milionů korun. Senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který vede město nepřetržitě 26 let, proto bojuje za rychlou náhradu pro všechny obce. Své kolegy v Senátu i Sněmovně žádá o podporu pozměňovacích návrhů zákonů, které by všem městům i krajům přinesly jednotnou kompenzaci.25.5.2020
Bohumín podpoří protest měst i bez černého praporu

Bohumín se v úterý 26. května připojí k protestu Svazu měst a obcí ČR a  Sdružení místních samospráv ČR. Ty kvůli vládním kompenzačním opatřením v souvislosti s koronavirem vyhlašují zítřek Černým dnem pro obce a  kraje. Na radnicích a krajích by proto měly zavlát černé vlajky. Bohumín ji sice nevyvěsí, ale iniciativu Svazu měst a obcí plně podporuje.

Copyright © 2007 - 2020 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 340968