Články z médií

26.1.2011  Změna struktury úřadů práce

Publikováno: ČRo Rádio Česko

Pořad: Rozhovor na aktuální téma


moderátorka
--------------------
Aktuálním souhrnem informací začal na Rádiu Česko v 8 minut a 8 hodin dnešní Svět o osmé. Co se dozvíte v jeho první polovině? Například to, jak bude vypadat nová struktura úřadů práce, která má spojit služby nezaměstnaným a také vyplácení sociální podpory. Má vůbec naději na to, aby ji levicový Senát podpořil? Tak na to odpovíme už za chvíli. A poté rozebereme také tolik očekávaný projev o stavu unie, který v americkém Kongresu přednesl americký prezident Barack Obama. Před čím varoval a na co v něm Američany připravoval, prozradíme po čtvrt na devět. Pro tuto chvíli teď přejeme příjemný poslech a také hezké ráno.

moderátor
--------------------
Změna struktury úřadů práce, kterou ve sněmovně prosadili poslanci vládní koalice, zřejmě neprojde Senátem. Zamítnutí doporučil převahou levicových hlasů senátní ústavně právní výbor. Pochybnosti o navrhovaných opatřeních ale mají i někteří zástupci vládních stran. Senátoři se budou kontroverzní předlohou zabývat na dnes začínající schůzi. Podle kritiků je uzákonění návrhu od letošního 1. dubna nerealizovatelné. V normě postrádají prováděcí předpisy a obávají se hlavně toho, že změny přinutí část lidí bez práce k dojíždění za úřady. Výhrady registruje i předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Daniela Filipiová z ODS. Naší parlamentní zpravodajce Miladě Richterové zároveň řekla, proč ona osobně naopak existenci tohoto záměru vítá.

Daniela FILIPIOVÁ, předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, senátorka /ODS/
--------------------
Ta roztříštěnost, to vlastně bylo 77 poboček, které fungovaly naprosto nezávisle jedna na druhé, tak to je špatně a je dobře, že to bude zastřešeno jedním jediným úřadem práce, který bude mít tedy těch 14 poboček, což odpovídá našemu krajskému zřízení. Jednak to povede jednoznačně k úsporám, ale povede to i k tomu podle mého názoru, že jednotlivé úřady práce, respektive pobočky budou postupovat jednotně v jednotlivých kauzách, a to si myslím, že je strašně důležitý, protože teďkom tomu tak rozhodně nebylo. A co i dál se mně líbí v tom návrhu zákona, že tam vlastně budou vznikat jakési komise, které budou řešit specifické případy, což je třeba zaměstnávání osob s handicapem a budou to konzultovat v podstatě se specialisty, čili s lidmi, kteří se zabývají přímo zaměstnáváním třeba handicapovaným anebo jinak znevýhodněných občanů. Když jsem si ten návrh toho zákona četla, tak si myslím, že je jednoznačně pro občany a výhodný a že jednoznačně jaksi se zlepší ta situace na tom trhu práce, respektive za situace při hledání práce. Když máte něco řízeno centrálně, tak máte jednoznačnější i možnosti, eventuálně dovolání se, odvolání se proti postupu.

Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
--------------------
Je spočítáno, jaké úspory by tato novela, bude-li schválena, mohla přinést?

Daniela FILIPIOVÁ, předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, senátorka /ODS/
--------------------
Tak v té důvodové zprávě jsem se dočetla, že by to mělo být minimálně asi 176, teďkom přesně nevím, milionů korun, což samozřejmě není úplně malá částka, takže kdyby to přineslo jenom tyto úspory, tak by to bylo dobře, ale kdyby se dejme tomu tyto peníze, které by se uspořily a investovaly by se třeba do nějakých zlepšení vybavení dejme tomu těch poboček nebo by se daly zpátky do nějakých rekvalifikací a tak dále, teď netuším, jestli to zákon umožňuje tyto peníze znovu využít, tak by to bylo jenom dobře. A pokud by zákon neumožňoval tyto ušetřené peníze takto využít, tak zaplaťpánbůh zůstanou ve státním rozpočtu.

Milada RICHTEROVÁ, redaktorka
--------------------
Tuto novelu ale označují za riskantní a nekoncepční krok především sociální demokraté, kteří teď mají v Senátu většinovou převahu. Výhrady k ní mají ale i někteří zákonodárci stran vládní koalice. Jaké šance na přijetí v horní komoře tedy této normě dáváte vy?

Daniela FILIPIOVÁ, předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, senátorka /ODS/
--------------------
Sociální demokracie a komunisté jednoznačně jaksi odsoudili tento návrh a dá se předpokládat, že dojde k tomu, že zákon bude vrácen do sněmovny, kde opět tedy asi bude přehlasován koalicí.

moderátor
--------------------
Odhaduje pro Rádio Česko předsedkyně senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Daniela Filipiová z ODS. Mluvila s ní naše parlamentní zpravodajka Milada Richterová. A hostem Světa o osmé je teď Petr Vícha, šéf senátorů ČSSD, dobré ráno.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Dobré ráno.

moderátor
--------------------
K čemu se kloníte vy osobně? Normu pozměnit, anebo celou zamítnout, tak jak je, jak jste jí dostali od poslanců?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
My jsme se tou normou důkladně zabývali na našem výboru a musím říct, že nejen sociální demokraté a komunisté, jak říkala paní předsedkyně, ale i ostatní členové výborů měli k ní poměrně vážné výhrady. Jestliže Senát by měl být určitou pojistkou v tom legislativním procesu, tak tady jsou porušeny v podstatě zejména tři principy. Za prvé, ministerstvo práce předložilo tento zákon do připomínkového řízení a pak jej stáhlo a tudíž bez jakýchkoliv připomínek všech zodpovědných orgánů je podal jeden z poslanců TOP 09 v Poslanecké sněmovně, čímž byl úplně obejit ten správný legislativní postup. Již ve sněmovně odhalili 44 chyb, které opravili, a naše senátní legislativa, když ten tisk dostala, tak objevila přes stovku dalších poměrně významných chyb. A my jsme teď zvažovali, jestli ty chyby opravovat, anebo tu normu zamítnout a pokusit se, aby ministerstvo připravilo normu správně a řádně v legislativním procesu a dospěli jsme k názoru, že je to neopravitelné a že je třeba to vrátit zpátky. A řeknu ještě třetí problém, ta norma ještě není schválená a už ministerstvo práce a sociálních věcí pustilo takový balonek, že by od roku 2012 mělo dojít k obrovské změně kompetencí úřadu práce a na úkor obcí třetího typu by se měly vyplácet některé sociální dávky. Já si myslím, že ministerstvo mělo nejdříve si připravit tu koncepci, co ty úřady práce vlastně budou všechno dělat, a potom teprve upravovat tu strukturu. A mě osobně ještě děsí, když slyším pojem, že by mělo vzniknout nové generální ředitelství úřadu práce. Tohle nejsou žádné úspory, to jsou naopak náklady navíc, a to přiznal i předkladatel na našem výboru.

moderátor
--------------------
Vy jste mluvil o výboru, ale předpokládám, že pokud jde o klub sociální demokracie v Senátu, tak že zřejmě se postaví proti této normě jako celek.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Včera jsme samozřejmě tyto poznatky z jednotlivých výborů si na klubu řekli a i tam jsme velmi vážně uvažovali o tom, jestli je ještě šance v tak krátké době připravit komplexní pozměňovací návrh a všechny ty opravy té stovky chyb tam udělat a dospěli jsme k názoru, že to možné není, a proto budeme pravděpodobně s velkou většinou hlasovat pro zamítnutí tohoto návrhu a vrácení Poslanecké sněmovně.

moderátor
--------------------
Kdybychom se ještě krátce věnovali vlastně tomu samotnému zamýšlenému smyslu té normy, pokud se pominou finanční úspory v provozu, tak zastánci těch změn vyzdvihují, že se sjednotí rozhodování pracovních úřadů, že se to přeci jenom také ta struktura zprůhlední, teď je 77 samostatných úřadů, 250 míst v oblasti zaměstnanosti, 400 míst v oblasti státní sociální podpory, opravdu nefungovalo by to pružněji, kdyby vznikly krajské úřady práce s pobočkami v pověřených obcích třetího stupně? Vy jako sociální demokracie máte k těmto změnám výhrady, řekněme, jako koncepční?

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Tak v prvé řadě je třeba říct, že úřady práce dnes fungují bez jakýchkoliv problémů. Myslím si, že nikdo z nás neslyšel, že by něco v této oblasti nefungovalo. A 14 okresních úřadů v sídlech krajů jsou dnes vymezeny jako ty, kteří dělají určitou metodiku pro území kraje, takže to funguje i dnes. Ten princip té změny je, že by mělo být zrušeno jakoby 70 samostatných poboček a jedno generální ředitelství bude všechno z celé republiky řídit. Dnes to metodicky řídí ministerstvo práce a sociálních věcí a také nevidíme v tom žádné problémy. Ale my jsme se samozřejmě na ty úspory ptali, protože ony jsou v té důvodové zprávě napsány. Když jsme se ptali předkladatele a pak i ministerstva práce a sociálních věcí, tak představte si, z ministerstva řekli, to je poslanecká novela, my s tím nemáme nic společného, my žádnou analýzu nemáme. A i předkladatel přiznal, že prvotní náklady budou naopak vyšší, protože bude třeba dělat nový informační systém a bude třeba zřídit v Praze generální ředitelství, no tak si myslím, že takto by se zákon připravovat neměl.

moderátor
--------------------
Říká Petr Vícha, předseda senátního klubu ČSSD. Díky za rozhovor, na slyšenou.

Petr VÍCHA, předseda senátorského klubu ČSSD
--------------------
Na shledanou.


Zpět   Vytisknout


Aktuality



8.3.2024
Strategický podnikatelský park? Obce na Bohumínsku požadují od státu důkladné prověření a záruky

BOHUMÍN – O přínosech a dopadech přípravy projektu stavby podnikatelského parku dnes (8. 3.) jednali zástupci Bohumína, Dolní Lutyně a Dětmarovic. Shodli se, že případný příchod investora, který chce na pozemcích o rozloze až 280 hektarů realizovat strategický projekt, nesmí snížit kvalitu života obyvatel regionu. Od státu budou požadovat důkladné prověření a záruky.



12.1.2024
Bohumín i dopravní inspektorát se k ostrému měření rychlosti staví rezervovaně

BOHUMÍN – Sedm ulic, kde by výhledově mohly přibýt »ostré« radary na měření rychlosti aut, vytipovali společně Bohumín, Rychvald a Dolní Lutyně. Jejich zprovoznění však není samospasitelné, plány navíc musí posvětit dopravní inspektorát. Ten se k represivnímu opatření zatím staví zdrženlivě.

Orlovská, Bohumínská a Michálkovická ulice v Rychvaldu, Bezručova a Rychvaldská ulice v Dolní Lutyni a Bezručova a Opletalova ulice v Bohumíně. To jsou místa, kde by v budoucnu mohly přibýt stacionární radary. Nejvíce o jejich instalaci stojí sousední Rychvald.



3.10.2023
Projekt přerodu veteriny na zubní kliniku je u konce, lékaři se stěhují

Nová zubní klinika v Bohumíně, kterou v posledních pěti měsících vybudovalo na své náklady město, začne v říjnu sloužit pacientům. Tři stomatology čeká v příštích dnech stěhování do kompletně vybavených ordinací. Bohumín tak zajistil dentální péči třem tisícům svých obyvatel.



17.7.2023
Bohumín se obává zastavení výstavby protipovodňové hráze

BOHUMÍN – Stavbě protipovodňové hráze v Bohumíně-Pudlově, která má zabránit ničivým následkům záplav, hrozí zastavení. Ministerstvo zemědělství avizovalo, že kvůli vládnímu úspornému balíčku aktuálně není schopno garantovat poskytnutí finančních prostředků na probíhající akci za 400 milionů korun. Vláda přitom proklamovala, že škrty se nedotknou investic.





Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369927