Články z médií

3.6.2020  Spor o zkrácení rozpočtů obcím

Publikováno: ČT 1
Autor: Pacner Jakub
Pořad: Zprávy ve 12 (12:00 hodin), zpráva: 8


Mariana NOVOTNÁ, moderátorka
Výpadek v rozpočtu obcí kvůli jejich účasti na kompenzačním bonusu pro podnikatele má stát vyrovnat pevnou částku na obyvatele, nikoliv dotacemi. Změnu chtějí senátoři zahrnout do pozměňovacího návrhu k  vládnímu daňovému balíčku. Kabinet minulý týden uvedl, že chce peníze radnicím vrátit prostřednictvím dotací, ale to se nelíbí opozici, a za nevhodný postup to v dopolední zprávě označila taky národní rozpočtová rada, která je poradním orgánem vlády. Detaily zná Jakub Pacner. Jakube, také hezký den. Jak vládní ekonomové argumentovali?

Jakub PACNER, redaktor
Hlavní /nesrozumitelné/ argumentovali tím způsobem, že je samozřejmě nutné, aby stát pomohl podnikatelům, i za cenu toho, že by měl výrazně narůst deficit státního rozpočtu. Ale ty peníze zkrátka těm samosprávám musí být vyplaceny, nebo měly by být podle zprávy vyplaceny napřímo, a  ne aby ta vratka těch peněz, řekněme, nebo to vrácení těch peněz bylo podmíněno nějakým konkrétním účelem, čili dotacemi. Ostatně proti tomu jsou samozřejmě také senátoři. Ti také nechtějí, aby ty peníze byly vráceny formou, formou dotací, tedy jak navrhuje ministerstvo financí na  výboru, který to projednával. Projednával návrh senátního zákona, který tedy chce, aby ty peníze šly rovnou ze státní kasy, tak se nejvíce rozohnil, patrně nejvíce rozohnil senátor a starosta Bohumína Petr Vícha, který jako modelový příklad, řekněme extrémní modelový příklad, uvedl obec s 15 obyvateli, která, říkal, že si nedokáže představit, jak by obec s 15 obyvateli žádala o dotaci 15 000 Kč. A hlavně na co by dotaci vyčerpala, na školku se ptal, nebo na kulturní dům. Nic z toho v těch obcích není. Zdeněk Nytra, další ze senátorů, pak uvedl, že dalším problémem takto malých obcí je, že ani dnes nezažádají jejich starostové o dotace, protože se jedná o poměrně složitou administrativu. Navíc v  takto malých obcích jsou starostové většinou lidé, kteří mají vlastní zaměstnání a to starostování provádí ve svém volném čase, takže nemají ani čas, ani znalosti na to, aby o takto složitý proces, jako je, jako je vyplnění žádosti o dotace, vůbec zažádali. Nutné je ale také podotknout, že v senátu teď zřejmě vznikne, a už se o tom mluví, další možnost, než samotný senátní návrh zákona, a sice pozměňovací návrh k  daňovému balíčku. Ten je tedy zatím, řekněme, ještě v plenkách, ale byla by to rychlejší cesta, jak tedy docílit toho podle senátorů, aby ty peníze byly vypláceny napřímo, a to je pro tuto chvíli vše.


Zpět   Vytisknout


Aktuality8.6.2022
Městské byty jen slušným lidem. Bohumín neustoupí ministerstvu vnitra

BOHUMÍN – Ministerstvo vnitra ČR opět otevřelo čtyři roky trvající spor o podobě podmínek uzavírání nájemních smluv v městských bytech v Bohumíně. Některé z nich považuje za diskriminační. Radnice naopak trvá na ochraně svých nájemníků před nepřizpůsobivými občany a v zásadních bodech ustoupit nehodlá. Na svém posledním jednání to deklarovala rada města.15.3.2022
Bohumínem projde denně tisíc lidí z Ukrajiny, kdo jim pomáhá a jak to vypadá

BOHUMÍN – Obětují volný čas, spánek a po více než týdnu nepřetržité pomoci uprchlíkům si sahají na dno svých psychických i fyzických sil. Řeč není jen o dobrovolnících z charitativních organizací, které pomáhají potřebným ze své podstaty. Do péče o vystresované ženy a děti utíkající před válkou se zapojily i bohumínské spolky.22.12.2021
PF 2022

Ať v roce 2022 nemusíte uklízet cizí bordel...

Čistý stůl i čistou hlavu Vám v novém roce

přeje

Petr Vícha
starosta Bohumína


13.7.2021
Novela jde proti duchu stávajícího sloučeného modelu veřejné správy

Projev na 111. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 7. 2021 k návrhu stavebního zákona, zamítnutého Senátem.

Vážený pane předsedající, vážená paní ministryně, milé paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, přiznám se, že je mi líto, že jsem do Sněmovny, kam se každý zejména u voleb do Poslanecké sněmovny těší, tak že já zde musím přijít s takto negativní záležitostí a obhajovat senátní zamítnutí. Paní ministryně sice Senát pochválila, ale ona sama dobře ví, že tam těch kritických hlasů zaznělo více.

Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 354819