Rozhovor se senátorem Petrem Víchou na téma ekologie a životní prostředí

Jaký má přístup Petr Vícha k ekologii a životnímu prostředí, má nějaké ekologické hříchy a co dělá, když přistihne někoho, jak vysypává pytle s odpadky z auta do příkopu u cesty? Na to i na další otázky odpovídal senátor a starosta Bohumína Petr Vícha šéfredaktorovi Parlamentních listů Janu Pucimu.

Jaký je Váš osobní přístup k ekologii?

Péče o životní prostředí je součástí mé práce starosty Bohumína a člena senátního výboru pro veřejnou správu, územní rozvoj a životní prostředí. Za roky práce na radnici jsem k tomuto tématu získal kladný vztah, ale nejsem „ekologický terorista“ a ani je nemám rád, protože si myslím, že principiélně životnímu prostředí škodí.

Působíte v této oblasti na svou rodinu? Jak?

S dětmi často chodíme do přírody, nestane se, aby někdo z rodiny odhodil papírek, důsledně separujeme odpad. Sázíme stromy. Jezdíme hodně na kole, když není třeba jet autem.

Máte nějaký ekologický prohřešek a přiznáte jej?

V poslední době trochu lenivím a používám i z nedostatku času auto více i k přepravě po městě. Mohl bych více chodit pěšky.

Jaká bude vaše reakce na člověka, kterého zrovna přistihnete, jak vysypává pytle s odpadky z auta do příkopu u cesty?

To se mi už několikrát stalo, když vyjíždím na kole se synem na prohlídky města a jeho okolí a zapisujeme si, co je v nepořádku a mělo by se spravit nebo uklidit. Profesionální deformace. Někdy se to dá vyřešit domluvou a cítím, že ten člověk se stydí. Už jsem ale také volal k vyřízení městskou policii.

Podnikáte ve své politické činnosti nějaké kroky pro zlepšení životního prostředí?

V našem městě separujeme již od roku 1993, třídicí linku jsme tehdy měli jedni z prvních. Máme sběrné dvory a to i mobilní v městských částech. Snad se teď nezhroutí tento systém vlivem krize. Hodně dbáme na další vysazování zeleně a čištění cest. Je to jedna z mála věcí, které můžeme udělat v našem regionu postiženém překračováním emisí prachu. A práve v této oblasti jsem velmi podporoval změnu zákona o ovzduší, která zpřísňovala podmínky pro znečišťovatele. Rovněž nejsem spokojen s tím, jak ministerstvo životního prostředí přistupuje k naplnění závazku na odkanalizování aglomerací nad 2 000 obyvatel. Budu podporovat jakékoliv omezování kouření.

Jaký máte názor na další rozvoj jaderné energie a jakým směrem by se měl tento rozvoj ubírat?

Krize v dodávkách plynu snad přivede vládu k tomu, aby navzdory ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi začala pracovat na přípravách výstavby dalších jaderných zdrojů, bez kterých se podle odborníků neobejdeme.

Myslíte, že energie z obnovitelných zdrojů je cestou, jak vyřešit stoupající poptávku a spotřebu po energiích?

Obnovitelné zdroje nikdy nevyřeší zásobování energiemi, jsou jen doplňkem a obávám se, že zdražujícím ceny pro lidi. Stejně musíte mít náhradní zdroj, třeba pro případ, kdy nebude foukat vítr.

Jaké by měly priority českého předsednictví EU v oblasti životního prostředí?
K našemu předsednictví se raději nebudu vyjadřovat, obávám se, že vláda jeho přípravu zanedbala. Raději pak budu příjemně překvapen.

Jste spokojen s přístupem českých politiků k ekologii a ochraně životního prostředí?

To je asi případ od případu různé. Myslím, že více se dbá na životní prostředí na obcích a krajích, kde již cítíte větší a konkrétní zodpovědnost.

A co čeští občané? Sledujte změny v jejich chování v této oblasti?

Za posledních zhruba 15 let se mnohé změnilo kmlepšímu, je to vidět třeba na již zmíněné separaci odpadů a na zájmu o zdravé ovzduší a zdravý životní styl.

Jste pro prolomení těžebních limitů?

To je téma pro energetické odborníky. Není to jednoduchá otázka, protože na sebe narážejí přirozené zájmy samosprávy chránící svou obec a potřeby státu zajistit dostatek energie pro všechny. Obávám se, že se prolomení limitů jednou nevyhneme a je to otázkou kompenzací. I občanům, i přírodě.

Jakým způsobem přispívá "Vaše" politická strana k ochraně životního prostředí?

Jsem přesvědčen, že program sociální demokracie v oblasti životního prostředí je velmi moderní a mnohem komplexnější než třeba program strany zelených. A ti si z něj nakonec stejně udělali v koalici s ODS trhací kalendář.


Publikováno: 9.2.2009

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2021 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 348358