Ze zákulisí senátního klubu ČSSD


Ze zákulisí senátního klubu ČSSD Po posledních senátních volbách dosáhl senátorský klub ČSSD rekordního počtu. Před volbami měla ODS absolutní většinu 41 senátorů a náš klub měl 13 členů. Dnes je situace jiná, ODS, posílena o senátorku Lianu Janáčkovou, má 36 členů a my 29. Nikdo už nemá většinu. A to se poprvé projevilo na poslední schůzi loňského roku, kdy se podařilo v Senátu proti vůli senátorů ODS a senátora a tehdejšího ministra Tomáše Julínka prosadit převod úrazové nemocnice v Brně na město. Ministerstvo ji předtím chtělo zcela zrušit. Po mnoha letech tak ODS nedosáhla, čeho chtěla, což hystericky neunesl předseda senátu Přemysl Sobotka.Asi si uvědomil, že skončily skvělé časy a bude třeba se také domlouvat a hledat kompromisy.

Ale při schvalování zahraničních vojenských misí a při schvalování smluv o umístění radaru měla vládní koalice potřebnou většinu. ODS blokuje také projednávání Lisabonské smlouvy, tam sice nemá podporu KDU-ČSL, ale k jejímu schválení je potřeba třípětinová většina a bez podpory alespoň části senátorů ODS se neobejdeme.

Dalšího úspěchu bylo dosaženo na první lednové schůzi, kdy se podařilo schválit a poslat do Sněmovny novelu loterijního zákona, která mimo jiné hlavně zajišťuje obcím, aby byly účastníkem řízení při povolování videoloterijních terminálů a aby ministerstvo financí při jejich povolování muselo respektovat obecně závazné vyhlášky obcí. Jedním z bodů je také omezení internetového sázení, které nyní ministerstvo financí v rozporu se zákonem povolilo a hned na deset let! Ve sněmovně se ukáže, zda zvítězí zdravý rozum a samospráva, anebo lobby hazardního průmyslu.

Nyní nás čeká souboj o regulační poplatky ve zdravotnictví. Pokud se ODS a KDU-ČSL dohodnou, přehlasují nás. A zdá se, že jejich dohoda vůbec nereflektuje veřejné mínění a výsledky voleb. Pokud by se zrušení poplatků týkalo i důchodců a zejména poplatků za položku na receptu v lékárnách, jistě bychom našli kompromis, který potřebují i naše kraje, aby nemusely balancovat na hraně zákona a utrácet finance na poplatky, když je potřebují i v jiných oblastech, v dopravě, ve financování sociální oblasti, dopravní obslužnosti... Ale zatím to vypadá, že se ODS ničemu nepoučila a nová paní ministryně kompromis nehledá.

Náš klub se bude také zabývat problémem senátora Vladimíra Drymla. Projednání jsme přerušili do vyjasnění situace v hradeckém kraji, kterého se primárně týkala. Je jasné, že se dopustil velké chyby. Ani jeho následné vyjadřování nehovoří v jeho prospěch. Za to byl také „potrestán“ odvoláním z funkcí radního a náměstka hejtmana v kraji. O jeho dalším členství v senátorském klubu však rozhodne v tajném hlasování 28 senátorů, z nichž někteří nejsou ani členy strany. Nelze v této chvíli předvídat výsledek. V každém případě by uznání chyby a trocha pokory z jeho strany byla na místě.

Závěrem mi dovolte vyslovit jednu vizi, která by mohla nastat. Po ukončení předsednictví EU se začne vláda Mirka Topolánka opět zmítat ve vnitřních sporech. S blížícími se volbami koneckonců také lidovci ukážou, jak podporují vládu, ve které by po volbách nemuseli být. Udržíme však pod kontrolou touhu po předčasných volbách. Vyhrajeme řádné volby do poslanecké sněmovny. Do dalších komunálních a senátních voleb na podzim roku 2010 neuděláme vážné chyby. Uspějeme i v těchto volbách. Budeme mít nejsilnější senátorský klub, protože neobhajujeme žádný mandát a ODS 18 mandátů. To nám dá možnost uspět i v prezidentských volbách.

Nepokažme si to!

Petr Vícha
předseda senátorského klubu ČSSD


Publikováno: 26.1.2009

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2021 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 348358