Získáme nebo doplatíme na volební vítězství ČSSD?

Do křesla starosty Bohumína jste usedl po volbách v roce 1994. Je naše město nyní alespoň trochu podobné tomu, jak jste si ho při nástupu do funkce představoval?

Dnes je s odstupem let těžko říci, jaké jsme měli představy v roce 1994. Měli jsme jen spoustu elánu, zlobilo nás, že ti před námi „privatizovali“ město jako o duši, chtěli jsme jen poctivě dělat to nejlepší, co umíme a ani jsme nevěděli, jestli umíme. Všechny další volby potvrzovaly správnost naší cesty, ale zároveň dávaly obrovskou zodpovědnost a my jsme nechtěli zklamat. Ale když se dnes ohlédneme za tím, co se v Bohumíně podařilo, tak myslím, že můžeme být spokojeni. Stále je však co zlepšovat.

Vaše politické ambice jsou postupně naplňovány - získal jste například zkušenosti jako zastupitel kraje, předseda krajské ČSSD, senátor a nyní jste předsedou klubu ČSSD v Senátu Parlamentu ČR.
Nepohltily vás zcela tyto politické posty? Máte čas na naše městské, komunální záležitosti?


Skoro vším z toho, co jste jmenoval, jsem byl tak trochu nedobrovolně. „Šéfové“ si všimli úspěchů Bohumína a „povýšili“ mě. Ale Bohumín a řešení jeho každodenních problémů je to, co mne opravdu baví. Je to na úkor volného času, vzdělávání, dětí, ...

Je stále obvyklejší, že komunální politici "prostupují" do Parlamentu ČR, ať již jako senátoři či poslanci. V čem vy osobně spatřujete výhody tohoto spojení pro tato města?

Považuji za optimální, když člověk pozná nejprve problémy obce a jeho občanů a teprve potom se dostává mezi zákonodárce. Naopak je škoda, že je tam spousta lidí, kteří tímto procesem neprošli a podle toho někdy legislativa vypadá. Někdy se podle těch zákonů „nedá žít“.Na druhé straně jsem poznal i to,jak je to nelehké vyhovět při schvalování zákonů všem požadavkům, které jsou často protichůdné. Získávám další zkušenosti. Poznávám problematiku z pohledu EU a mezinárodních vztahů. Vždy ale budu především starosta, který bude trochu nadržovat městům.

V komunálních volbách má Bohumín převahu hlasů pro sociální demokracii již po několik volebních období. Jestliže připustím, že voliči hlasují hlavně pro osobnost starosty, pak se naskýtá otázka, zda jste nezapomněli ukázat lidem nějakou novou tvář, která by po vás tu hezky rozhořelou štafetu převzala. Máte takové lidi mezi sebou?

Starosta je jen více vidět, ale důležitá je práce celého týmu. Jednak zastupitelů a jednak na městském úřadě. A samozřejmě jako šéf týmu cítím zodpovědnost i za budoucí vývoj ve městě. Jsme si plně vědomi, že jednou přijde generační výměna a že se blíží. Zvládneme to. Každý je nahraditelný. Město Bohumín nestojí na pár lidech. Má opravdu velkou budoucnost. Má skvělé občany!

Bohumín bude mít znovu zastoupenívradě Moravskoslezského kraje, místostarostka Věra Palková je náměstkyní hejtmana pro školství. Ubyl další silný člen vedení města, který sice zůstal ve funkci, ale v praxi se nebude moci komunálním záležitostem věnovat s takovým úsilím, jak jsme byli zvyklí. Jaké vidíte řešení?

Vše má své výhody i nevýhody. Máme zastoupení v Senátu, poslanecké sněmovně, nyní ve vedení kraje. To je výhoda informací, vlivů, zkušeností, kontaktů…. A nevýhodou je někdy nutnost neplánovaně doplňovat tým. Tak se na to podívejme pozitivně. Je spousta lidí, kteří jsou schopni se zapojit do práce pro město a tím, že dostanou příležitost a zodpovědnost, získáme my nový pohled, novou energii, nové nápady. Změna je život. Máme řešení, které je jistým způsobem provizorní do dalších voleb, ale které město i tak posune o krok směrem k městu, v němž stojí zato žít. Tomu věřím. Bohumín je město s budoucností.


Publikováno: 6.12.2008

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2020 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 340938