Není ta ODS nějaká divná?

Něco divného v současné době zaznívá z ODS a možná je to tím, že si myslí, že už jim patří celá republika a mohou všechno. ODS totiž v současné době drží pozici prezidenta, premiéra, má většinu ve vládě, nejvíce poslanců, absolutní většinu v Senátu, 13 ze 14 hejtmanů a v některých krajích a městech má absolutní většinu anejvíce starostů velkých měst je z ODS.

Ale něco skřípe. Před volbami jsme z jejich billboardů mohli číst, jak se budou mít všichni lépe. Opomněli dodat, že všichni s vysokými příjmy a premiér Topolánek přiznal, že kdyby před volbami zveřejnili všechny záměry, málokdo by je volil. Skutečnost pak předčila i ty nejčernější představy. A to ještě křídlo Vlastimila Tlustého říká, že ODS zrazuje program a „reformy“ měly být tvrdší.

Že by to jejich vládnutí bylo opravdu tak odporné, že se nyní před blížícími se krajskými volbami od kroků vlády distancují i krajské organizace a kandidáti na hejtmany z obav, že jim pokazí volební výsledky? Když nyní kritizují například šíři zavedených poplatků ve zdravotnictví?Ale nedejme se opět napálit, mnoho hejtmanů je v celostátním vedení ODS, ve výkonné radě. Tam všechny kroky schvalují. Chtějme proto od nich slyšet, jak protestovali tam! Jak třeba vystupovali, když nyní vedení ODS chce zrušit zcela a najednou regulaci nájemného.

Premiér z ODS zase podepíše Lisabonskou smlouvu, což je jinak nazvaná euroústava, proti které předtím ODS tak brojila, a jeho vlastní senátoři ji dají k posouzení Ústavnímu soudu. Neskřípe něco ve vedení ODS? Nezpochybňují tím vlastní vládu?

Další raritou je hlasování poslanců a senátorů za ODS. V obou komorách je jich nejvíce, ale zřejmě jim dělá radost se navzájem přehlasovávat. Když většina senátorů ODS objeví v zákonech poslaných ze sněmovny chyby a pošle je zpět k opravě, čekali bychom asi, že většina poslanců ODS bude mít stejný názor. Opak je však pravdou. Na truc ne!

Tak jaká ta ODS vlastně je? Jaký má program a plány do budoucna? Kdo ji reprezentuje a hovoří-li mnoha jazyky, který je ten pravý?

V každém případě bychom se mohli poučit a vnímat, že se zase blíží volby. A že bychom asi byli nějací divní, my voliči, kdybychom jim opět dali těch 35 %. To si opravdu nezaslouží.

Petr Vícha
senátor a starosta Bohumína (ČSSD)


Publikováno: 2.5.2008

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 357188