Stát zoufale hledá, jak řešit problematiku ubytoven


Stát zoufale hledá, jak řešit problematiku ubytoven

ČR/ BOHUMÍN - Kronika Kocourkova dostala včera novou  kapitolu. Ministerstvo vnitra (MV) vydalo druhé právní stanovisko k výkladu zákona o hmotné nouzi týkajícího se doplatku na bydlení v ubytovnách. Stejně jako to první je nezávazné (jak jinak?), ovšem radikálně odlišné od prvního. Souhlasy obcí považuje za nezávazné a podle něj by úřady práce (ÚP) mohly vyplácet dál doplatky bez omezení. Jsem opravdu zvědav, zda  to ÚP vezme vážně.

 Ukázalo-li by se, že hrozí průšvih a za nezákonně vyplacené prostředky by někdo nesl odpovědnost, ministerstvo vnitra to jistě nebude. Vždyť celá státní správa je postavena na skutečnosti, že k mnoha různým rozhodnutím je třeba souhlasu nějaké instituce. Tu památkářů, tu různých ministerstev, tu policie ČR. V duchu výkladu MV by teď vše bylo nezávazné. Fajn!

Ale vážně! Je jasné, že se zde koná totální krach státní správy a neschopnost poradit si s ubytovacím  byznysem. Nejprve exministr Jaromír Drábek rozložil sociální práci a převedl vyplácení dávek na ÚP. Jak jinak by zdůvodnil potřebnost nového informačního systému, za jehož pořízení byl jeho náměstek souzen? Pak vzrostly náklady státu na doplatek na bydlení o dvě miliardy ročně, ale ministerstvo práce a sociálních věcí problém ani neanalyzovalo, natož aby jej řešilo. 

Před volbami sice bylo vidět billboardy s hesly "zatočili jsme s ubytovnami", ale kromě změny zákona navržené poslancem Zbyňkem Stanjurou a schválené naprostou většinou poslanců i senátorů, týkající se onoho souhlasu obcí s vyplácením doplatku na bydlení  v ubytovnách, se opravdu nic neudělalo. A přesto, že obce na problém poukazovaly, tak se čekalo až na účinnost zákona a teď stát zoufale, ale opravdu zoufale, hledá řešení.

A tak nakonec aktivista Kumar Vishwanathanchválí za podporu " slušné majitele ubytoven", kteří mu pomáhají bojovat za práva lidí na ubytovnách. Aby tam mohli zůstat a aby ubytovny dál mohly ždímat neschopný stát a vznikaly tak sociálně vyloučené lokality, proti čemuž stát opět vynakládá prostředky v Agentuře pro sociální začleňování.

Je paradoxní, že poslední, kdo ještě v tomto Kocourkově bojuje za větší efektivitu státu, proti mrhání penězi a proti tomu, aby standardem bydlení pro rodiny s dětmi nebyly ubytovny, jsou obce. A za to budou nyní potrestány, jejich stanoviska budou absolutně nezávazná a vynaložené náklady na tuto administrativu si stát opět připíše na konto své neschopnosti.

Ale abych jen nekritizoval a nevzdychal. Vyzývám úřady práce k dodržování zákona a uplatňování místně obvyklého nájemného. Do týdne sdělíme pobočce v Bohumíně, kolik to u nás činí. Máme 4 500 bytů, a tak snad to bude trochu směrodatné a úředníci přestanou vyplácet 15 tisíc korun na pokojíček se čtyřmi postelemi na ubytovně, když se za větší městský byt platí čtvrtina! 

A pochopitelně dnešním dnem končí z naší strany práce na hledání bydlení pro lidi na ubytovnách. Nemá smysl, za stávající naprosto nejasné situace, kdy levá ruka státu neví, co činí a bude činit za měsíc pravá, dávat lidem z ubytoven byty a uvolňovat tak místo pro další a další " sociálně potřebné". Tolik bytů ani my nemáme. Howgh.

Petr Vícha
starosta Bohumína



Publikováno: 23.6.2015

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2024 Petr Vícha  | web&design by web-evolution.cz  | Počet návštev: 369479