Předčasné volby znamenají stabilní vládu

Prioritou by vždy mělo být, aby lidmi zvolení zástupci dokončili svůj mandát, ať už se jedná o volby do Poslanecké sněmovny, krajské či komunální. Jsou však chvíle, kdy by předčasné volby mohly být lepším řešením. A ty právě nastaly...

Je fakt, že už jednou obě komory Parlamentu odsouhlasily konání předčasných voleb. Ústavní soud jim ovšem tento záměr zhatil. Dosud však zůstávají pochybnosti, zda oprávněně... Teď je však situace zcela jiná! Sněmovna může odsouhlasit 120 hlasy své zrušení a tím i vyhlášení předčasných voleb. Sice neočekávám, že by se tato většina ve sněmovně našla a lidé by se předčasných voleb dočkali, ale i přesto si myslím, že by to momentálně bylo nejlepší řešení.

A proč? Už se snad někdy v minulosti stalo, že několik poslanců je obviněných, několik poslanců je odsouzených a několik poslanců je ve vazbě? Je to opravdu standardní věc? Je normální, že vláda prosadila některé kontroverzní zákony z oblasti daní a církevních restitucí pomocí odchodu některých poslanců ze Sněmovny a příchodu poslanců nových, z nichž jeden byl již v té době odsouzen?

Je normální a morální, aby křehkou vládní většinu tvořila strana, kterou nikdo nevolil a která "prodala" schválení některých zákonů za slib vytvoření vlastního klubu? Je v pořádku, když se zpravodajská služba zneužije pro sledování soukromých osob?

Taková situace u nás od sametové revoluce ještě nenastala! Vláda měla v průzkumech nejmenší podporu obyvatel. Zdravotnictví, sociální podpora, výběr daní jsou v rozvráceny a důsledky pseudoreforem jsou fatální. Na tom se shodnou laici i odborníci. Kdyby to alespoň přineslo ozdravení státních financí... Ale ani to se nestalo. Deficit státu je nejvyšší v historii!

K čemu je tedy občanům taková vláda, k čemu je taková sněmovna? Lidé musí řešit každodenní problémy, přicházejí o práci... V našem regionu Ostravsko hrozí katastrofální dopady po propouštění ve společnosti OKD a není s kým probrat koncepční řešení a konkrétní pomoc státu. Nikdo totiž neví, který ministr to bude mít za měsíc na starosti! Není proto lepší, když si lidé zvolí na čtyři roky stabilní Poslaneckou sněmovnu a z ní i vyplývající vládu?

V současné době se zdá, že politické strany a Poslanecká sněmovna hledají řešení celého problému. Myslí však všichni na konkrétní problémy, které trápí lidi? Nebo jen na to, co je dobré pro tu či onu politickou stranu?

Copak není třeba dokončit přípravu zákonů v souvislosti s nabytím účinnosti nového Občanského zákoníku? Není třeba stabilizovat finance v oblasti zdravotnictví? Není třeba zabránit zneužívání dávek na bydlení „pseudopodnikateli“ - vlastníky a provozovateli rádoby "ubytoven"? Není třeba stabilizovat financování obcí a krajů, které pro stát vykonávají spoustu činností, ale nedostávají za práci dostatečně zaplaceno? Není třeba vyřešit energetickou soběstačnost republiky, aniž by bylo nutné doplácet miliardy na nesystémovou podporu fotovoltaiky a jiných pochybných zdrojů energie? Není nutné připravovat koncepčně dlouhodobé investice v dopravě, energetice a jiných odvětvích?

V tuto chvíli se však zdá, že tyto konkrétní problémy politické strany nezajímají. Namísto toho se pokoušejí sestavit provizorní vládu. Ale dlouhodobým řešením je jen stabilní vláda po volbách. Čím dříve proto volby budou, tím dříve se jí dočkáme.

Petr Vícha
senátor a starosta BohumínaPublikováno: 23.7.2013

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 357188