Petr Vícha pro Parlamentní listy: „V Senátu se zaměřuji na zákony, které se týkají měst a krajů."


Petr Vícha pro Parlamentní listy: „V Senátu se zaměřuji na zákony, které se týkají měst a krajů.

Na co se v Senátu zaměřuje Petr Vícha? Co říká napětí kolem Ústavu pro studium totalitních režimů?  Co se snaží dělat v Bohumíně pro větší bezpečnost občanů?  Přečtěte si rozhovor senátora a starosty Bohumína pro Parlamentní listy.

V loňském roce se Vám podařilo obhájit mandát senátora. Co je vaší prioritou pro následující volební období? Příští rok po volbách bude mít zřejmě ČSSD převahu nejen v Senátu, nýbrž i v PS. Budete se toho snažit nějak využít? A pokud ano, jak?

Jsem samozřejmě rád, že jsem opět dostal důvěru voličů z regionu a beru to nejen jako ocenění práce senátora, ale i starosty Bohumína. Specializuji se na zákony, které se týkají právě obcí a krajů a těch oblastí, se kterými starostové přicházejí při své práci do každodenního styku. A to je poměrně široká oblast, od sociálních věcí až po životní prostředí, státní správu či dopravu. Byl jsem také opět zvolen předsedou našeho klubu v Senátu  a budu se snažit o týmovou práci. Jestliže ČSSD uspěje ve volbách do Poslanecké sněmovny, bude potřebovat podporu pro své návrhy také v Senátu, a to bude naší úlohou. Senátoři jsou ovšem zkušení lidé a neschválí bezhlavě vše, co sem přijde, ať už je autorem kdokoliv. Proto záleží na dobré a včasné komunikaci mezi klubem v Senátu a ve sněmovně.


Působíte také jako předseda senátního klubu ČSSD, jak vy osobně vnímáte napětí, které panuje kolem Ústavu pro studium totalitních režimů? K situaci se již vyjádřili nejen představitelé české politické scény, ale i ze zahraničí. Premiér Petr Nečas označil situaci v ÚSTR, kde se po odvolání šéfa Daniela Hermana rozpadla celá poradní vědecká rada, jako skandál a za personálními rošádami vidí snahu sociální demokracie a komunistů dosadit do ústavu své lidi a připravit se tak na vládu po sněmovních volbách v roce 2014. Mnozí se ale domnívají, že tak ODS odvádí pouze pozornost od problémů strany. Jak se na to díváte Vy?

Nejsem odborníkem na tuto oblast, ale mám pocit, že se tento úřad "nepovedl". Nikomu dvacet let nechyběl a jestli se tam budou i nadále takto hádat, tak se může ukázat, že je zbytečný a nikomu nechybí ani teď. Lidé dnes mají jiné starosti. Máme 600 tisíc nezaměstnaných! ODS se trochu vrací, že při jeho založení převálcovala opozici, odborníky a historiky. Volbu radních přenechali zcela na senátorech, protože měli většinu a mysleli si, že ji budou mít navěky. A teď se diví, když někdy není zvolen ten, koho by si představovali.


14. května uplyne rok od zadržení Davida Ratha. Nedávno ale byla soudu doručena obžaloba, což mimo jiné zamezuje tomu, aby mohl být poslanec po uplynutí zákonné roční lhůty z vazby propuštěn. Jak na kauzu nahlížíte Vy osobně? Někteří vidí také v předčasném podání žaloby nějaký úmysl, souhlasíte?

Nerad bych jakkoliv zasahoval do jednání policie, zastupitelství a soudů. To mi nepřísluší hodnotit. Jestli se kdokoliv něčeho nezákonného dopustil, měl by být spravedlivě potrestán. Ovšem osobně mne udivuje odlišný přístup k panu Rathovi, který je již rok ve vazbě, a třeba k náměstku Šiškovi z MPSV, kterého propustili po pár dnech... A jsou i další, kde podezření ukazuje na mnohem vyšší škody než na peníze v krabici od vína. A běhají po svobodě. To je divné.


Jak jste se vyjádřil pro naše stránky, za největší úspěch ve funkci starosty považujete konečné prolomení loterijní lobby a možnost regulovat hrací automaty obcemi. Na začátku dubna dal také ÚS za pravdu obcím, a vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat video loterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Jak vnímáte rozhodnutí ÚS a jakým způsobem se konkrétně dotkne Bohumína?

My v této chvíli vedeme asi desítku správních sporů s Ministerstvem financí (MF) a jsem rád, že Ústavní soud dal za pravdu obcím a tedy i nám. Obávám se však, že v praxi rušení neoprávněně povolených videoterminálů bude trvat opět velmi dlouho. MF je totiž při jejich rušení nesrovnatelně pomalejší, než bylo, když je nezákonně na deset let povolovalo. Může se tak stát, že až do roku 2014 budou fungovat a připravovat hráče o peníze. U nás se po jejich zrušení sníží počet videoterminálů asi o 150. Nevadí, že tím přijdeme o část příjmů, herny v Bohumíně nechceme.


Více bezpečnosti občanů ve městě podle vás napomůže i nové stanoviště dopravní policie, jež vzniklo v Bohumíně. Kdy přesně by zde mělo sídlo vzniknout? A co se snaží udělat vedení města pro větší bezpečnost občanů? Do jaké míry trápí obyvatele například problémy s nepřizpůsobivými či kriminalitou?

To jsou dvě roviny - bezpečnost v dopravě a bezpečnost obecně. Z hlediska dopravní policie určitě uvítáme umístění dvou dopravních policistů na stávající služebně v Bohumíně, protože když policie nemá na benzín, tak k nám často nedojeli. Z hlediska obecné bezpečnosti velmi dobře funguje spolupráce naší městské police s PČR. Bohužel ovšem prezidentova amnestie způsobila nárůst trestné činnosti a také zhoršující se sociální situace lidí nepřispívá ke snižování trestné činnosti.


Z důvodu vandalismu od začátku dubna platí v parku Petra Bezruče v centru Bohumína nový provozní řád, který zakazuje vstup do parku mezi 22. a 5. hodinou. S jakou reakcí se zákaz setkal, a neobáváte se toho, že se tak problémy přesunou pouze jinam? Neuvažovali jste např. o fotopastích či kamerovém systému?

V Bohumíně máme specifickou situaci, uprostřed parku nám stojí soukromá restaurace a nejen její hosté nám ničí parkový mobiliář. Není totiž nic jednoduššího než v noci a v anonymitě přeprat sloupek naučné stezky, odpadkový koš nebo lavičku. Myslím, že jsme problém po dohodě s majiteli a provozovateli vyřešili. Na park navíc nově dohlíží i noční hlídač a snad se vandalismus sníží. Fotopasti a kamery se bohužel v neosvětleném parku v noci míjí účinkem.Publikováno: 24.4.2013

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 357188