Kdo nepracuje a nedojíždí je lepší?


Kdo nepracuje a  nedojíždí je lepší?

V posledních dnech se v médiích objevují články o čerpání náhrad senátorů. Je to asi trest za to, že Senát pod vedením pana předsedy Štěcha byl otevřený a na rozdíl od Sněmovny vše otevřeně zveřejnil. Nejprve podotknu, že všechny částky náhrad jsou do koruny přesně určeny zákonem, nikdo nemůže nic čerpat nad tuto hranici a třeba cestovné je dáno vzdáleností od Prahy a žádný senátor je nemůže ovlivnit. Prostě je dostane na účet.

Mám to štěstí, že nejsem na čele žebříčků zejména proto, že díky našim „ajťákům“ máme nízké ceny za telefony a také nájem kanceláře je v Bohumíně jistě nižší, než třeba v Ostravě. Mám kancelář pronajatou na radnici a celá částka daná zákonem jde na účet města. Ze svého platu, podobně jako většina kolegů, sponzorujeme mnohé kulturní a sportovní akce v regionu. Ale ne proto, aby se o tom psalo, ale proto, že je chceme podpořit.

Chci se však jako předseda klubu senátorů ČSSD zastat svých kolegů z kraje. Jsme nejdále od Prahy a proto za cestovné dostávají vyšší paušál. Je opravdu špatný ten, kdo telefonuje a užívá kancelář a tudíž pracuje? Nebo ten, kdo vypadá jako hrdina, protože je z Prahy, kde bydlí a tudíž nečerpá náhradu za nájem, nemá ani kancelář, šetří za telefony, protože se prací v Senátu nezabývá a je pro něj, třeba jako pro ředitele divadla, koníčkem?

Obávám se, že tyto články jsou honem na politiky, všichni jsou lumpové a nikdo si nedá práci, aby zkoumal také jejich práci. Nikdo třeba nenapíše, že Senát opravou zákona o loteriích ušetřil státu cca 6 miliard korun a na roky dopředu se zaplatil. Že nyní opravuje zákon o ochraně ovzduší, který se našeho kraje velmi dotýká. Že vrátil této vládě spoustu dalších nesmyslů a často úspěšně.

Občanům se nedivím. Politika vypadá příšerně, stačí pozorovat sledovačky Veverek v přímém přenosu, Drábkovy a Dobešovy nesmyslné reformy. Ale doporučuji všem se zabývat konkrétní prací lidí v Parlamentu. Není dobré házet všechny do jednoho pytle. A posuzovat je třeba podle toho, že bydlí až v Jablunkově či Frýdku a tudíž více dojíždějí. Věřte, není jim co závidět.

Asi budu za špatného, který coby potrefená husa zakejhal. Ale svých kolegů jsem se chtěl zastat. Znám totiž jejich skutečnou práci.

Petr Vícha
starosta Bohumína a předseda klubu senátorů ČSSDPublikováno: 14.3.2012

Zpět   Poslat e-mailem článek  Vytisknout


Copyright © 2007 - 2022 Petr Vícha  | web&design by delameweby.cz | Valid XHTML 1.0  | Počet návštev: 357188